Elterngeld to zasiłek wychowaczy w Niemczech. Swoją specyfiką odbiega jednak od zasiłku wychowawczego w Polsce. Podstawową różnicą jest fakt, że przysługuje on stosunkowo dużej grupie społecznej (limit dotyczący dochodów rocznych rodziców wynosi bowiem aż 500 000 euro). Drugą różnicą jest jego wysokość. Podczas gdy w Polsce wynosi on około 400 złotych to w Niemczech może wynosić nawet kilka tysięcy euro.

Według przepisów, prawo do pobierania zasiłku przysługuje od dnia narodzin dziecka, aż do ukończenia przez nie 14-go miesiąca życia, a miesięczna wysokość przyznanego zasiłku obliczana jest na podstawie zarobków rodzica, który rezygnuje z pracy aby zająć się wychowaniem dziecka.

Co trzeba zrobić aby go otrzymać? Przede wszystkim złożyć wniosek we właściwym miejscowo urzędzie. Ponadto do wniosku należy dołączyć całą gamę załączników – między innymi akt urodzenia dziecka oraz  zaświadczenie o dochodach z ostatnich 12 miesięcy przed narodzinami dziecka.

Procedura dotycząca Elterngeld nie należy może do najprostszych, jednakże moim zdaniem warto dołożyć trochę starań w celu uzyskania tego zasiłku, chociażby z uwagi na fakt jego wysokości.  Im niższe zarobki, tym procent od dotychczasowej wypłaty wypłacany jako „Elterngeld” jest większy. Jeśli dotychczasowe wynagrodzenie wynosiło przykładowo między 1.000 a 1.200 euro, to zasiłek wychowawczy będzie wynosił 67 procent tej kwoty. Kto zarabia więcej, otrzymuje stosunkowo mniej, ale nie mniej niż 65 procent kwoty wynagrodzenia!

O nas

Kancelaria Radcy Prawnego Marty Dubiec świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, instytucji państwowych i samorządowych, osób prawnych oraz osób fizycznych.

Nasza kancelaria wyróżnia się spośród innych kancelarii tym, że reprezentuje Klientów i udziela im porad prawnych również w zakresie prawa niemieckiego oraz prawa międzynarodowego.