Jakiś czas temu pisałam na swoim blogu o instytucji odrzucenia spadku w Niemczech. Odrzucenie spadku zazwyczaj jest stosowane przez spadkobierców w sytuacji gdy spadkodawca zostawia po sobie długi. Co jednak w sytuacji gdy długów nie ma a my chcemy spadek przyjąć?
Spadek w Niemczech – prawo unijne
Dla polskich obywateli zamieszkujących w Niemczech oraz dla ich spadkobierców, czyli osób otrzymujących spadek w Niemczech, szczególne znaczenie mająprzepisy unijne wprowadzone w 2015 roku. Według unijnego rozporządzenia w sprawach spadkowych po 17.08.2015 r. w sytuacji śmierci Polaka posiadającego w chwili śmierci miejsce zwykłego pobytu w Niemczech stosuje się prawo niemieckie. Dla określenia właściwości nie będzie miał znaczenia fakt, że zmarły miał obywatelstwo innego kraju.Jest to o tyle niekomfortowa sytuacja, że nie znając przepisów prawa spadkowego obowiązującego w Niemczech możemy jako spadkobiercy poczuć się zagubieni zwłaszcza, że spadku po takiej osobie nie odrzucimy alni nie przyjmiemy przed polskim sądem czy też notariuszem!!
Co warto w takiej sytuacji wiedzieć? Między innymi to, że w ramach rozporządzenia wprowadzono również europejskie poświadczenie spadkowe, czyli dokument, który ułatwi spadkobiercom wykazanie ich praw do spadku we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Umożliwić on ma szybkie rozpatrywanie międzynarodowych spraw spadkowych oraz ma ułatwić osobom zamieszkałym w państwach członkowskich Unii dochodzenie praw majątkowych, np. wypłatę środków finansowych znajdujących się na kontach banków.
O sposobie załatwiania wszelkich formalności związanych z dziedziczeniem decydować będzie ponadto w każdej sprawie sposób tego dziedziczenia – to znaczy czy uprawnienie powstało na mocy testamentu czy też wynika ono z ustawy. Jedno jest pewne – w sytuacji gdy dowiemy się o swoim uprawnieniu do dziedziczenia nie możemy tej informacji w żaden sposób zlekceważyć. Należy pamiętać, że niektóre terminy w Niemczech dotyczące postępowania spadkowego są o wiele krótsze niż w Polsce. Przykładem tego jest 6 tygodniowy termin na odrzucenie spadku (dla porównania w Polsce termin ten wynosi aż 6 miesięcy). W związku z powyższym należy bez zbędnej zwłoki podjąć czynności mające na celu przyjęcie bądź też odrzucenie spadku.
Spadek w Niemczech – pomoc prawna
Otrzymując spadek w Niemczech warto pomyśleć o tym, aby zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej specjalizującej się w prawie niemieckim. Profesjonalna pomoc prawna zapewni nam szybkie i sprawne przeprowadzenie postępowania spadkowego, a także pozwoli uniknąć popełnienia ewentualnych błędów, które mogłyby doprowadzić do niekorzystnego dla nas zakończenia procesu spadkowego
O nas
Kancelaria Radcy Prawnego Marty Dubiec świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, instytucji państwowych i samorządowych, osób prawnych oraz osób fizycznych.
Nasza kancelaria wyróżnia się spośród innych kancelarii tym, że reprezentuje Klientów i udziela im porad prawnych również w zakresie prawa niemieckiego oraz prawa międzynarodowego.
Zobacz też:
Najnowsze komentarze