Ważna informacja dla wszystkich osób starających się o Kindergeld! Od 1 stycznia 2018 roku zasiłek na dzieci Kindergeld będzie wypłacany jedynie za okres 6 ostatnich przepracowanych miesięcy, a nie za okres 4 lat wstecz jak to było do tej pory. Zmiany dotkną wielu Polaków, którzy bardzo często ubiegają się o ten zasiłek wstecznie dopiero po zakończeniu pracy u naszych zachodnich sąsiadów.

W związku z powyższym każdy, kto złoży wniosek do Familienkasse po 31.12.2017 r. będzie mógł otrzymać świadczenie tylko za okres maksymalnie do 6 miesięcy wstecz. Dla pracujących w Niemczech Polaków, nie ubiegających się wcześniej o ten zasiłek, przykładowo posiadających dwójkę dzieci, oznacza to stratę blisko 16 tysięcy euro! Oczywiście nadal będzie możliwe pozyskiwanie zasiłku także na bieżąco za aktualne miesiące.

Dlatego jeśli nie chcą Państwo stracić możliwości wnioskowania o Kindergeld do 4 lat wstecz, już dziś należy zacząć kompletować niezbędne dokumenty w trybie pilnym.

W związku z tym, że skompletowanie wszystkich dokumentów może zająć sporo czasu osoby pracujące w Niemczech w latach 2014-2017, które są uprawione do pobieranie zasiłku a jeszcze tego nie zrobiły powinny jak najszybciej dopełnić formalności, tak aby należne im pieniądze nie przepadły. Wnioski według „starych” zasad można składać tylko do końca 2017 roku.

Również osoby, które dopiero zaczynają pracę powinny niezwłocznie zająć się formalnościami związanymi z uzyskaniem Kindergeld z uwagi na fakt możliwości utraty części przysługującej im kwoty.

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania związane z powyższym zagadnieniem proszę o kontakt.

O nas

Kancelaria Radcy Prawnego Marty Dubiec świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, instytucji państwowych i samorządowych, osób prawnych oraz osób fizycznych.
Nasza kancelaria wyróżnia się spośród innych kancelarii tym, że reprezentuje Klientów i udziela im porad prawnych również w zakresie prawa niemieckiego oraz prawa międzynarodowego.