Tak jak pisałam w poprzednim poście zgodnie z wprowadzeniem w Polsce zasiłku 500 Plus również na pierwsze dziecko osoby pobierające Kindergeld lub starające się  o Kindergeld, powinny pamiętać, iż
w sytuacji gdy Polska jest dla nich krajem tak zwanego pierwszeństwa w wypłacie świadczeń rodzinnych byli oni zobowiązani do złożenia wniosku o zasiłek 500 Plus również na pierwsze dziecko od 1 lipca 2019 r. Decyzję o przyznaniu (lub odmowie przyznania)zasiłku 500 Plus należało złożyć do Familienkasse.

Wiele osób jednak nie wiedziało o tym obowiązku i pobierało jedynie Kindergeld w sytuacji gdy jeden z małżonków był zatrudniony w Polsce lub był ubezpieczony w KRUS.

W ostatnim czasie Familienkasse Sachsen zaczęła weryfikować takie przypadki, a co za tym idzie żądać zwrotu niesłusznie pobranego Kindergeld nawet kilka lat wstecz. Mało tego – niektórzy klienci zgłaszają się do mojej kancelarii nie tylko z powyższym problemem ale również z konsekwencjami karno – skarbowymi związanymi z oskarżeniem przez Familienkasse lub niemiecką prokuraturę
o oszustwo wyłudzenia ulgi podatkowej jaką jest Kindergeld.

Jak się zachować w takiej sytuacji gdy już otrzymamy taką decyzję o zwrocie lub informacje
o postępowaniu karno – skarbowym? Przede wszystkim nie wolno tych pism lekceważyć i jak najszybciej zgłosić się do radcy prawnego lub adwokata, który zajmuje się tego typu sprawami. Familienkasse często przed wydaniem decyzji żąda również wyjaśnień dlaczego nie została poinformowana o zatrudnieniu drugiego z małżonków w Polsce lub o jego ubezpieczenia w KRUS. Odpowiedź na takie pismo nie jest co prawda obligatoryjna ale zawsze doradzam moim klientom aby mimo wszystko ustosunkować się do treści zarzutów.

Od negatywnej decyzji o zwrocie świadczenia można oczywiście się odwołać (jeżeli nie upłynął czas na złożenie odwołania). Można również na podstawie przepisów o koordynacji świadczeń rodzinnych ubiegać się o przyznanie świadczenia wstecz z Polski. Postępowanie takie jest co prawda skomplikowane ale zazwyczaj kończy się sukcesem.

O nas

Kancelaria Radcy Prawnego Marty Dubiec świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, instytucji państwowych i samorządowych, osób prawnych oraz osób fizycznych.

Nasza kancelaria wyróżnia się spośród innych kancelarii tym, że reprezentuje Klientów i udziela im porad prawnych również w zakresie prawa niemieckiego oraz prawa międzynarodowego.